Klimanın elektrik tüketimini azaltmak için tasarruf yöntemleri

Sıcak bölgelerde neredeyse her evde bir klima bulunur hale geldi. Yaz aylarında dikkatsiz tüketim yapanlar kabarık bir elektrik faturasıyla karşılaşıyor. Peki, klima kullanımının elektrik faturasına etkisi nedir ve ne kadar azaltılabilir ? İşte uygulaması kolay tasarruf önerileri UCUZAENERJİ İndirimli Elektrik Tedarikçi Rehberi.

Klima çeşitleri nelerdir ?
Mobil klima: Hareketli olan klimaların fiyatları genellikle daha ucuzdur fakat çalışması gürültülü ve elektrik tüketimi fazladır.

Split (duvar tipi) klima: Duvara monte edilen split klimalar biri dış biri iç olmak üzeri iki kısımdan oluşur. Soğutma modunda çalışırken soğutucu akışkan ile iç ortamdaki ısı alınıp dışarıya atılır.

KLIMANIN ÇEVREYE ZARARI
Klimalar da her elektrikli cihaz gibi karbondioksit salınımı yaparak küresel ısınmaya neden olur. Klimalarda kullanılan bazı soğutucu gazlar atmosfere yayıldıklarında ozon tabakasına zarar verir.
Klima ne kadar elektrik harcar ?

Klima soğutma kapasiteleri genellikle BTU birimiyle gösterilir. Aşağıdaki örnekte kilimanın gücü hesaplama kolaylığı kilowatt (kW) cinsinden gösterilmiştir. Klima’nın BTU yükseldikçe elektrik tüketimi artar.

Aylık elektrik tüketimi nasıl hesaplanır ?
A enerji sınıfına sahip bir klimanın yaz aylarında her gün günde 7 saat kullanıldığını varsayalım. Aşağıdaki tabloya göre yılda üç ay klima kullanmak yıllık elektrik faturasını 184-276 TL arasında yükseltebiliyor.

Comments are closed.